Spray do czyszczenia uszu – skład
Wydzielanie woskowiny w przewodzie słuchowym jest zjawiskiem fizjologicznym. Woskowina ochrania uszy przed wnikaniem drobnoustrojów chorobotwórczych, nawilża przewód słuchowy oraz oczyszcza go z zalegających, złuszczonych komórek naskórka. Kiedy jest jej jednak zbyt dużo i pojawiają się czopy zaczyna stanowić problem. Nie warto sięgać wtedy po patyczek do uszu. Będzie on powodował ubicie woskowiny, a jednocześnie może uszkodzić błonę bębenkową.
Proces wydalania woskowiny na zewnątrz przewodu słuchowego jest naturalnym mechanizmem. Dodatkowo zastosowany środek do czyszczenia uszu usprawni ten proces dzięki upłynnieniu woskowiny. Co zawierają w swoim składzie popularne preparaty do czyszczenia uszu dla dorosłych i dzieci?
- oleje ( jojoba, migdałowy, oliwa z oliwek);
- parafina ciekła;
- glicerol;
- ziołowe środki przeciwzapalne i łagodzące (aloes, rumianek, nagietek);
- olejki o działaniu antyseptycznym (m.in. miętowy, goździkowy, cynamonowy);
- sól fizjologiczną.
Składy preparatów są bardzo delikatne. Pomagają pozbyć się nadmiaru woskowiny w uszach, ale również zastosowane przed kąpielą pozwalają uniknąć zalegania wody w uchu, a aplikowane regularnie zabezpieczają przed tworzeniem się korków woskowych. Niektóre z nich można zastosować w przypadku obrzęku ucha i tzw. ucha pływaka.
Preparaty do czyszczenia uszu dla dzieci
Dzieci to grupa w przypadku której występuje nadprodukcja woskowiny. Stosowanie u ich patyczka jest dodatkowo utrudnione, a ryzyko uszkodzenia błony bębenkowej jeszcze większe. Dlatego w zasadzie od 1. miesiąca życia można stosować spray do czyszczenia uszu dla dzieci. Jego składniki to głównie naturalne oleje. Nie mniej jednak to od jakiego wieku preparat może być stosowany należy zweryfikować zapoznając się z ulotką lub informacją na opakowaniu. Dla najmłodszych warto wybierać produkty jak najbardziej naturalne, pozbawione środków konserwujących.
Spray do czyszczenia uszu- dla kogo?
Ilość produkowanej woskowiny uwarunkowana jest genetycznie. Dlatego po aerozol do czyszczenia uszu powinny sięgać osoby z tendencją do nadprodukcji woskowiny, a także te, które noszą aparat słuchowy i cierpią na różnego rodzaju dermatozy. Tego typu regularne zabiegi higieniczne dedykowane są również dla osób z anatomicznymi nieprawidłowościami w budowie przewodu słuchowego, często używających zatyczek do uszów i słuchawek dousznych. W grupie tej znajdują się również seniorzy oraz dzieci.