Jakie krople na zapalenie ucha?
Stan zapalny ucha głównie wywołany jest przez drobnoustroje chorobotwórcze (wirusy, bakterie i grzyby). Stan zapalny ucha często rozwija się jako powikłanie zapalenia zatok, gardła, a nawet grypy oraz przeziębienia. Wtedy leki na zapalenie ucha dostępne bez recepty mogą okazać się za słabe. Leczenie zapalenia ucha będącego powikłaniem po chorobie lub z nią współwystępujące wymaga antybiotykoterapii w postaci kropli, ale często również tej doustnej.
Kiedy stan zapalny ucha jest schorzeniem pierwotnym, krótkotrwałym i związanym np. z przewianiem można sięgnąć po krople na stan zapalny ucha z salicylanem choliny. Jest to substancja o miejscowym działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym dedykowana wyłącznie dla osób dorosłych. Tego typu krople na zapalenie ucha zewnętrznego należy aplikować nawet 4 razy dziennie po 4 krople, aby zawiesina miała możliwość dostać się do struktur ucha gdzie rozwija się stan zapalny.
Krople na zapalenie ucha u dziecka
Ból ucha u dziecka to dość częsta przypadłość. Ma to związek m.in. z nieco inna budową ucha niż w przypadku osób dorosłych. Bezpieczne krople do uszu dla dzieci powyżej 1. roku życia zawierają nanokoloid srebra oraz miedzi o działaniu przeciwdrobnoustrojowym. Dodatkowo krople na zapalenie ucha u dziecka dostępne bez recepty łagodzą obrzęk, ból i pieczenie. Objawy te najczęściej współtowarzyszą stanowi zapalnemu ucha.
Alternatywą są krople na bazie olejków eterycznych o działaniu łagodzącym w przebiegu stanu zapalnego. Rekomendowane dla dzieci od 3. roku życia.
Należy pamiętać, że jeśli ból ucha u dziecka nie ustąpi po 3 dniach lub pojawią się inne niepokojące objawy należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Preparaty na ból ucha
Ból ucha może wiązać się ze stanem zapalnym, ale pojawia się także na skutek przewiania, a niekiedy towarzyszą mu objawy przeziębienia. Może wystąpić również po wizycie na basenie, podczas nurkowania lub lotu samolotem (zmiana ciśnienia). Typowe krople na ból ucha zawierają w swoim składzie lignokainę – substancję o miejscowym działaniu znieczulającym. W zależności od preparatu krople znieczulające można stosować u osób dorosłych, ale też u dzieci. Ważnym składnikiem niwelującym obrzęk w obrębie ucha zewnętrznego jest glicerol. Dzięki działaniu przeciwobrzękowemu znacznie ograniczone zostają dolegliwości bólowe.
Jeśli wraz z bólem ucha pojawiają się również inne objawy, tj. gorączka, zawroty głowy, szumy uszne, sącząca się wydzielina i osłabienie słuchu należy koniecznie skonsultować się z lekarzem. Stosowanie preparatów na ból ucha bez recepty może jedynie maskować przyczynę infekcji i nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne.