Dlaczego należy nitkować zęby?
Samo szczotkowanie zębów jest niewystarczające aby pozbyć się pozostałości jedzenia i osadu. W codziennej pielęgnacji jamy ustnej należy stosować nici dentystyczne. Nitkowanie zębów pomoże usunąć zanieczyszczenia i ogranicza rozwijanie się patogennych bakterii. Odpowiednia higiena zębów i dziąseł zapobiega powstawaniu próchnicy oraz paradontozy.
Nici dentystyczne do aparatu- jakie wybrać?
Higiena jamy ustnej u osób z aparatem ortodontycznym jest szczególnie utrudniona. Najczęściej samo szczotkowanie nie wystarczy aby pozbyć się resztek jedzenia czy innych zabrudzeń. W aptece znajdziemy specjalne nici dentystyczne do mostów i aparatów na zęby. Różnią się one od „tradycyjnych” nici tym że mają przewleczkę która ułatwia przeprowadzenie jej między zębami, a gąbczasta część włókna umożliwia dotarcie do wszystkich zakamarków. Aby jeszcze ułatwić higienę jamy ustnej można stosować specjalne szczoteczki do aparatów, pastę żelową i płyn antybakteryjny do płukania.
Nici dentystyczne dla dzieci
Dzieci są szczególnie narażone na powstanie próchnicy. Wprowadzenie od najmłodszych lat odpowiedniej profilaktyki oraz higieny jamy ustnej zapobiega powstawaniu przewlekłych chorób zębów. Stosowanie nitki do zębów dla dzieci jest zalecane od 10. roku życia. Odpowiednie taśmy dla dzieci powinny być elastyczne i miękkie, żeby zapobiec podrażnieniom. Aby ułatwić dzieciom technikę nitkowania można użyć niciowykałaczki. Przed wprowadzeniem nitkowania u dzieci należy skontaktować się ze stomatologiem, w celu wykluczenia jakichkolwiek przeciwwskazań.
Jak prawidłowo nitkować zęby?- kilka prostych zasad
Nitkowanie zębów powinno być częścią wieczornej rutyny. Nici można stosować przed jak i po umyciu zębów. Najpierw należy oderwać około 30-50cm nitki i owinąć ją wokół środkowych palców. Następnie, kciukami i palcami wskazującymi napinamy fragment nici i umieszczamy ją między zębami. Gdy odczuwalny jest opór na linii dziąseł, należy delikatnymi ruchami góra-dół oczyścić przestrzeń między zębami. Należy pamiętać aby nitka do zębów była cały czas napięta i prowadzona przy zębie. Po oczyszczeniu jednej szczeliny, należy zużyty fragment nici nawinąć na palec, a nowym odcinkiem czyścić następną. Jeśli wcześniej wyszczotkowaliśmy zęby, to po nitkowaniu zalecane jest przepłukać jamę ustną specjalnym płynem. Gdy podczas nitkowania pojawią się podrażnienia, zaczerwienienie, opuchlizna dziąseł należy skontaktować się z stomatologiem.