W jakich celach stosuje się płyny do płukania jamy ustnej?
Płyny do płukania jamy ustnej dzielą się na dwie kategorie: płyny do odkażania jamy ustnej i płyny do płukania zębów. Płyny do płukania jamy ustnej mogą mieć działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Przeważnie stosowane są one po zabiegach dentystycznych i u osób noszących aparaty ortodontyczne. Wspomagają leczenie ran i oatrć w jamie ustnej. Płyny do płukania zębów często mają dodatkowe działanie zwalczające nieprzyjemne objawy nadwrażliwości zębów.
Naturalne płyny do płukania jamy ustnej
Najlepszymi naturalnymi płynami do płukania jamy ustnej są preparaty z szałwią. Często są polecane przez dentystów i ortodontów w celu zapobiegania zakażeniom ran po zabiegach dentystycznych takich jak ekstrakcja zęba, oraz przy mikro zranieniach spowodowanych noszeniem aparatu ortodontycznego. Dodatkowym zastosowaniem naparu z szałwii, wynikającym z jej działania przeciwbakteryjnego jest płukanie gardła podczas infekcji.
Innym często wykorzystywanym składnikiem ziołowych płynów do płukania jamy ustnej są garbniki zawarte w korze dębu. Charakterystyczny cierpki smak tych preparatów wynika z ich właściwości ściągających. Takie działanie przyspiesza gojenie się ran.
Płyny do płukania jamy ustnej dla dzieci
Płyny takie mają za zadanie uzupełnić efekty działania pasty do zębów. Głównym zadaniem takich płynów jest zapobieganie próchnicy. Płyn pomaga dokładnie usunąć płytkę bakteryjną z zębów dziecka.
Nie każdy płyn do płukania jamy ustnej nadaje się do podania dziecku. Należy uważnie czytać ulotki preparatów. Większość z tych dedykowanych dzieciom przeznaczona jest dla maluchów powyżej 6. roku życia.
Warto zwrócić uwagę na smak preparatu. Zbyt mocny i miętowy, może podrażnić jamę ustną dziecka i zniechęcić je do stosowania tego typu produktów.
Płyny łagodzące objawy nadwrażliwości zębów.
Stosowane w celu zniwelowania nieprzyjemnych objawów odsłonięcia szyjek zębowych. Ostry ból, związany z nadwrażliwością, występuje najczęściej po spożyciu zimnych lub ciepłych pokarmów. Przyczyną nadwrażliwości jest często niewłaściwa higiena jamy ustnej. W takim wypadku nieprzyjemnych objawów można się pozbyć, stosując płyny do płukania ust. Mogą one leczyć nadwrażliwość objawowo lub powodować remineralizację, która naprawia uszkodzenia w zębach. Osoby cierpiące na nadwrażliwość powinny poza płynem do płukania stosować również specjalistyczne pasty do zębów.