Tabletki na pamięć i koncentrację dostępne bez recepty
Preparaty na pamięć i koncentrację zawierają wyciąg z miłorzębu japońskiego, żen-szenia, lecytynę, kwasy omega-3, aminokwasy, bakopę, ashwagandhę i inne składniki. Często można w nich znaleźć również witaminy na pamięć z grupy B, które są potrzebne do funkcjonowania całego układu nerwowego. Leki na poprawę pamięci wpływają korzystnie na pracę mózgu. Przy zaburzeniach pamięci pacjent może odczuwać roztargnienie, rozdrażnienie, ale także szumy w uszach i zawroty głowy.
Tabletki na pamięć zawierające wyciąg z miłorzębu są skuteczne w łagodzeniu objawów łagodnej demencji. Leki na poprawę pamięci z tym składnikiem usprawniają mikrokrążenie krwi. Poprawiają właściwości krwi hamując skłonność płytek do tworzenia zakrzepów i rozszerzając naczynia krwionośne. Dzięki temu, komórki mózgowe są lepiej zaopatrywane w potrzebne substancje i mogą wydajnie pracować. Leki na koncentrację i pamięć zawierające wyciąg z miłorzębu są efektywne przede wszystkim u osób po 50. roku życia.
Leki i suplementy na pamięć często zawierają lecytynę lub żeń-szeń. Preparaty na pamięć z żeń-szeniem ułatwiają skupienie uwagi i wspomagają procesy myślowe. Wpływają korzystnie na zapamiętywanie. Ekstrakty roślinne i witaminy na pamięć są dobrze tolerowane przez pacjentów. Rzadko powodują działania niepożądane. W przypadku stosowania już innych leków, zanim sięgniemy po preparaty na pamięć i koncentrację warto skontaktować się z lekarzem bądź farmaceutą i upewnić się, że ich połączenie jest bezpieczne. Leki na poprawę pamięci mogą bowiem wpływać na działanie niektórych preparatów.
Leki na poprawę pamięci – czy wystarczą do poprawy zdolności umysłowych?
Leki na koncentrację i poprawę pamięci należy przyjmować zgodnie z instrukcjami zawartymi w ulotce. Pierwsze efekty ich działania można zauważyć najczęściej po kilku tygodniach stosowania. Zaleca się odbycie przynajmniej 3-miesięcznej kuracji, aby ocenić ich skuteczność. Preparaty na pamięć i koncentrację nie powinny jednak stanowić jedynego elementu terapii. Bardzo ważne jest częste ćwiczenie umysłu. Wykonywanie jakichkolwiek czynności, które pobudzają mózg do większego wysiłku. Można czytać książki, rozwiązywać krzyżówki, sudoku, układać puzzle, uczyć się nowych rzeczy lub robić cokolwiek, co wymagają wyostrzonej koncentracji. Kiedy przestajemy stymulować mózg, zdolności poznawcze powoli zanikają. Pamiętajmy więc, że witaminy na pamięć powinny być stosowane nie zamiast, ale obok regularnego ćwiczenia koncentracji i zapamiętywania. Takie postępowanie pomoże jak najdłużej zachować jasny i bystry umysł.
Preparaty na pamięć i koncentrację dostępne są zarówno w formie płynnej, jak i stałej. Pacjenci mający problem z przełykaniem tabletek lub przyjmujący już inne leki w formie tabletek lub kapsułek, często wybierają preparaty poprawiające pamięć w formie płynnej.