Skuteczne leki na chrapanie – kiedy po nie sięgnąć?
Preparaty na chrapanie najczęściej stosowane są przez mężczyzn. Problem ten dotyka bowiem ponad 2-krotnie częściej mężczyzn niż kobiety. Środki na chrapanie są przydatne osobom starszym, ponieważ wraz z wiekiem, częstość występowania tej przypadłości jest coraz większa. Spray na chrapanie wykorzystywany jest również przez wiele osób z nadwagą lub otyłością. Im większa jest masa ciała, tym prawdopodobieństwo pojawienia się chrapania i bezdechu sennego również rośnie.
Środki na chrapanie stosowane są zarówno w celu poprawy jakości snu, jak i zapobiegania niepożądanym skutkom bezdechu. Występuje on równocześnie z chrapaniem. Bezdech senny jest niebezpieczny. Niesie ryzyko niewystarczającego dotlenienia tkanek, a to przekłada się na funkcjonowanie całego organizmu. Środki na chrapanie są stosowane również przez osoby, u których problem ten pojawił się wskutek zaburzeń anatomicznych gardła lub nosa. Niektóre leki poprzez zmniejszenie napięcia tkanek w okolicy gardła również mogą prowadzić do bezdechu i chrapania. Wówczas korzystne efekty przynoszą krople na chrapanie, które przywracają odpowiednie napięcie mięśni.
Środki na chrapanie bez recepty
Co na chrapanie można zastosować? Jednym z preparatów dostępnych bez recepty jest spray na chrapanie. Jest on wygodny w użyciu. Wystarczą 2 psiknięcia w kierunku tylnej ściany gardła przed spaniem. Zawarte w nim olejki eteryczne zwiększają napięcie tkanek gardła, co ogranicza powstawanie wibracji i pojawianie się typowych odgłosów chrapania. Zaletą spray’u na chrapanie jest działanie bezpośrednio w miejscu, w którym tkanki są zbyt wiotkie i ulegają drganiom. Krople na chrapanie zaleca się aplikować na poduszkę lub ubranie, które znajduje się w bliskiej odległości twarzy. Środki na chrapanie mogą poprawić komfort życia pacjentów oraz ich rodzin. Nie powinny jednak zastępować ani opóźniać wizyty u lekarza. Chrapanie i bezdech senny, szczególnie jeśli utrzymuje się dłuższy okres czasu lub bardzo negatywnie wpływa na jakość snu, wymagają przeprowadzenia szerszej diagnostyki i znalezienia przyczyny problemu. Środki na chrapanie działają na objawy, a nie na ich źródło. Dotarcie do przyczyny chrapania umożliwia wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Bezdech senny zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zarówno udaru mózgu, jak i zawału mięśnia sercowego.
Leki na chrapanie warto stosować, aby zapobiegać skutkom i następstwom bezdechu sennego. Wśród nich znajdują się nie tylko problemy z koncentracją i wydolnością psychiczną, ale również schorzenia ze strony układu sercowo-naczyniowego. Środki na chrapanie poprawiają jakość życia zarówno samych pacjentów, jak i pozostałych domowników. Chrapanie może bowiem utrudniać, a nawet uniemożliwiać regenerację organizmu w czasie snu. Powoduje to nasiloną senność w ciągu dnia i zmęczenie.