Preparaty na zespół napięcia przedmiesiączkowego bez recepty
Objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS - premenstrual syndrome) dotyczą niemalże co drugiej miesiączkującej kobiety. Mogą w różnym stopniu zaburzać codzienne funkcjonowanie i wpływać na odczuwaną jakość życia. Symptomy PMS to zarówno objawy fizyczne jak i psychiczne. Najczęściej pojawia się ból piersi, ból głowy, drażliwość, nudności, ból brzucha, wzdęcia, zaparcia, zatrzymanie wody w organizmie, zmęczenie, zaburzenia snu i problemy z koncentracją. Objawy PMS pojawiają się na kilka dni przed krwawieniem miesiączkowym i zazwyczaj mijają w dniu wystąpienia miesiączki. Kobiety zmagające się z zespołem napięcia przedmiesiączkowego mogą sięgnąć po skuteczne preparaty na PMS. Wykazują one korzystne działanie w stosunku do większości odczuwanych dolegliwości.
Suplementy diety wspierają prawidłową pracę organizmu, w tym również odpowiednie funkcjonowanie układu hormonalnego. Warto zadbać o przyjmowanie wystarczających ilości wapnia, witamin z grupy B i witaminy D. Regularny tryb życia również może złagodzić przebieg PMS.
Leki stosowane w zespole napięcia przedmiesiączkowego
Tabletki na zespół PMS działają na zaburzenia równowagi emocjonalnej, bolesność i nadwrażliwość piersi, rozdrażnienie i inne symptomy występujące przy PMS. Można znaleźć w nich wyciąg z niepokalanka, ale także dziurawiec, rumianek i witaminy. Olej z wiesiołka może łagodzić bóle piersi i inne symptomy, powodowane przez zmiany hormonalne. Tabletki lub kapsułki na PMS - zespół napięcia przedmiesiączkowego należy przyjmować regularnie przed okres co najmniej kilku miesięcy. Jest to zależne od wyboru konkretnego preparatu. Po zakończeniu stosowania leków, symptomy mogą nawracać. Do całkowitego ustąpienia objawów dochodzi po menopauzie.
Na bolesność brzucha lub głowy można zastosować lek przeciwbólowy w formie tabletek lub kapsułek. Szybko przyniesie ulgę w bólu. Można sięgnąć po leki przeciwbólowe zawierające kwas acetylosalicylowy, ibuprofen lub paracetamol. Nie są one pozbawione działań niepożądanych, dlatego stosując już inne leki warto zasięgnąć porady farmaceuty i przekonać się czy ich połączenie jest bezpieczne.
Preparaty łagodzące napięcie przedmiesiączkowe
Jeśli naturalne sposoby łagodzenia objawów PMS, które warto zastosować w pierwszej kolejności, nie przyniosą wystarczająco dobrych rezultatów, lekarz może zalecić preparaty wykorzystywane w leczeniu depresji, których stosowanie przy zespole napięcia przedmiesiączkowego łagodzi symptomy psychiczne i fizyczne. Niektóre kobiety uzyskują poprawę po wprowadzeniu leków na hamowanie owulacji. Doustne środki antykoncepcyjne mogą przynieść korzystne efekty w leczeniu. Jeśli objawy pojawiające się przed miesiączką pogarszają jakość życia kobiet, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże dobrać odpowiednie leczenie.