Wyroby medyczne, suplementy diety i leki na suchość pochwy bez recepty
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów na suchość pochwy. Są to żele intymne, globulki oraz tabletki dopochwowe na suchość pochwy. Są to środki doraźne. Jeśli suchość pochwy ma związek ze zmianami w gospodarce hormonalnej (m.in. spadek estrogenów w okresie menopauzy, przed krwawieniem miesiączkowym, w I trymestrze ciąży) środki na suchość pochwy jedynie chwilowo załagodzą problem. Dlatego można je stosować regularnie i długotrwało. Oczywiście bez obaw o bezpieczeństwo. Kiedy suchość okolic intymnych ma związek z rozwijającą się infekcją powinna ustąpić po zwalczeniu choroby.
Preparaty te zawierają zazwyczaj kwas hialuronowy, który pomaga utrzymać lepkie i wilgotne środowisko w pochwie, a także pozwala na utrzymanie jej elastyczności i odpowiedniego napięcia oraz kwas mlekowy, który odpowiada za prawidłowe pH pochwy.
Żel na suchość pochwy zawiera niekiedy aplikator ułatwiający jego aplikację do pochwy. Żele nawilżające często stosuje się przed stosunkiem płciowym w celu poprawy komfortu podczas zbliżenia. Nie mniej jednak przed zastosowaniem tego typu produkt zawsze warto doczytać czy może być on stosowany wraz z prezerwatywą. Niektóre żele nawilżające mogą powodować uszkodzenie silikonowej prezerwatywy.
Jakie środki na suchość pochwy są bezpieczne do stosowania w ciąży i w okresie karmienia piersią?
Suchość pochwy w ciąży to dość dokuczliwy problem, który u niektórych kobiet pojawia się już w I trymestrze ciąży. Jest to odpowiedź organizmu na spadek ilości estrogenów we krwi. Na szczęście w II i III trymestrze sytuacja wygląda nieco lepiej. Ciężarna powinna pamiętać, że suchość pochwy może być objawem infekcji, która to stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia dziecka. Dlatego niepokojące objawy zawsze najlepiej skonsultować z ginekologiem.
Suchość pochwy w okresie połogu i karmienia piersią to efekt wzrostu stężenia prolaktyny we krwi. W tym okresie warto szczególnie zadbać o nawilżenie pochwy. Kiedy kobieta przez wiele miesięcy karmi dziecko i odczuwa świąd, pieczenie oraz dyskomfort warto sięgnąć po nawilżające żele dopochwowe lub globulki nawilżające rekomendowane dla mam karmiących. W większości są to bezpieczne preparaty, ale zawsze warto zachować ostrożność i zapoznać się z ulotką lub też kierować się opinią lekarza. Trzeba pamiętać, że nadmierna suchość okolic intymnych sprzyja nawracającym infekcjom i znacznie obniża komfort życia, jak również utrudnia współżycie.