Krople na zespół suchego oka
Zespół suchego oka jest częstym schorzeniem, które początkowo może nieznacznie pogarszać komfort widzenia, ale z czasem jest coraz bardziej uciążliwy dla pacjenta. Krople nawilżające do oczu na zespół suchego oka przywracają równowagę filmu łzowego i zwiększają jego stabilność. Chronią przed zbyt szybkim parowaniem cieczy z powierzchni oka, a tym samym zapobiegają pojawieniu się ich suchości. Nieleczony zespół suchego oka pogarsza stan narządu wzroku, a w długotrwałej perspektywie zwiększa jego podatność na rozwój infekcji. Krople na suche oczy uzupełniają film łzowy i zwiększają jego przyczepność do gałki ocznej.
Krople na suche oczy warto stosować również przy nadmiernym łzawieniu. Jest to jeden z objawów, pojawiających się w przebiegu zespołu suchego oka. U pacjentów, którzy się z nim zmagają, organizm sam próbuje przywrócić odpowiednie nawilżenie. Produkowane łzy nie mają jednak wystarczającej lepkości, aby utrzymać się na gałce ocznej. Pojawia się więc łzawienie.
Krople na suche i zmęczone oczy
Krople nawilżające do oczu mają konsystencję wodną lub żelową. Ta druga dłużej utrzyma się na powierzchni oka. Żelowe krople na suche oczy działają więc dłużej i mogą być stosowane rzadziej. Po ich zakropleniu do oka mogą chwilowo pogarszać widzenie, ale ostrość po chwili wraca do normy. Krople nawilżające do oczu zawierają takie substancje jak alkohol poliwinylowy, karboksymetyloceluloza, karbomer i kwas hialuronowy. Przy łagodnych objawach zespołu suchego oka i jedynie sporadycznej potrzebie korzystania z kropli nawilżających, można wybrać sztuczne łzy zawierające alkohol poliwinylowy. Karbomer lub karboksymetyloceluloza charakteryzują się większą lepkością, dlatego mogą być wybierane przez pacjentów, którym suche oko bardziej doskwiera. Krople na suche i zmęczone oczy z kwasem hialuronowym działają silniej i dłużej. Kwas hialuronowy wyróżnia się też specjalnymi właściwościami. Podczas mrugania, krople nawilżające do oczu z kwasem hialuronowym wykazują mniejszą lepkość niż między mrugnięciami.
Krople na suche oczy bez konserwantów
Krople na suche oczu bez konserwantów właściwie powinny być stosowane przez wszystkie osoby, które częściej odczuwają potrzebę nawilżenia oczu. Konserwanty zawarte w sztucznych łzach przy sporadycznym z nich korzystaniu, nie powinny działać negatywnie na narząd wzroku, choć u osób wrażliwych mogą wywołać podrażnienie. Ich długotrwałe, częste wprowadzanie do oczu może już pociągać za sobą niepożądane działania. Sztuczne łzy z konserwantami mogą uszkadzać oczy. Jeśli więc chcemy częściej zakraplać oczy, warto wybrać krople na suche oczy bez konserwantów. Są one bezpieczne dla narządu wzroku nawet przy częstym używaniu. Mogą być też wykorzystywane przez osoby noszące soczewki kontaktowe. Krople na suche oczy bez konserwantów nie wymagają ich zdejmowania.