Leki przeciwzakrzepowe, a leki przeciwpłytkowe
Leki przeciwpłytkowe, które częściowo dostępne są bez recepty, często określane są jako leki przeciwzakrzepowe. W rzeczywistości są to jednak dwie oddzielne grupy leków, o innym mechanizmie działania. Popularny Acard, Polocard lub Aspirin Cardio to leki przeciwpłytkowe. Zawierają one niewielkie dawki kwasu acetylosalicylowego, który zmniejsza tendencję płytek krwi do zlepiania się ze sobą i tworzenia skrzepu krwi. Nie są to jednak leki na rozrzedzenie krwi. Nie zmieniają jej gęstości. Zmniejszają jedynie agregację wybranych elementów krwi, przez co powstanie zakrzepu jest mniej prawdopodobne.
Leki przeciwpłytkowe nie powinny być stosowane bez konsultacji z lekarzem. Mogą one wchodzić w liczne interakcje z innymi, stosowanymi dotychczas preparatami. Leki przeciwzakrzepowe nie powinny być przyjmowane jednocześnie z lekami przeciwpłytkowymi, ponieważ może dojść do nasilenia ich działania. Wydłuża się wówczas okres krwawienia. Stosując leki przeciwpłytkowe i leki przeciwkrzepliwe warto pamiętać również o unikaniu alkoholu.
Leki bez recepty na zakrzepowe zapalenie żył
Leki przeciwkrzepliwe działają na czynniki krzepnięcia krwi, hamując ich aktywność. W efekcie tego działania, nie dochodzi do uformowania się skrzepu. Leki przeciwzakrzepowe określane są czasem jako leki na rozrzedzenie krwi. Większość leków przeciwkrzepliwych dostępna jest jedynie na podstawie recepty. Dotyczy to wszystkich preparatów doustnych. Spośród preparatów miejscowych dostępna jest heparyna bez recepty. Hamuje ona proces krzepnięcia krwi, a dodatkowo wykazuje właściwości przeciwzapalne. Preparaty z heparyną to leki bez recepty na zakrzepowe zapalenie żył. Mogą być stosowane w przypadku żylaków kończyn dolnych, a także przy stłuczeniach i obrzękach. Leki bez recepty na zakrzepowe zapalenie żył, zawierające heparynę, zazwyczaj stosuje się 1-3 razy dziennie przez kilka-kilkanaście dni.
Leki przeciwzakrzepowe bez recepty
Stosując leki przeciwzakrzepowe bez recepty należy uważać na przyjmowanie odpowiednich ilości kwasów omega-3. W dużych dawkach związki te mogą wpływać na działanie leków przeciwkrzepliwych. Kwasy omega-3 są znane z działania obniżającego poziom triglicerydów we krwi. Ich korzystny wpływ na stężenie lipidów nie jest jednak jedyną właściwością kwasów omega. Działają one ochronnie w stosunku do ścian naczyń krwionośnych, rozszerzają je i zmniejszają ryzyko miażdżycy. Przypisuje się im też właściwości przeciwarytmiczne. Przyjmując leki przeciwzakrzepowe należy uważać też na czosnek, który w dużej ilości również może nasilać działanie tych medykamentów. Czosnek stanowi cenny element diety i warto go spożywać. Należy jednak pamiętać o tym, że w dużych ilościach może wpływać na efekt działania leków przeciwzakrzepowych.