Kosmetyki do demakijażu twarzy
Demakijaż ma na celu usunięcie warstwy kosmetyków, wykorzystanych do wykonania makijażu oraz zabrudzeń, które zebrały się na twarzy w ciągu dnia. Powinien być on wykonywany codziennie. Inaczej dojdzie do zatkania i rozszerzenia się porów skórnych, a w efekcie pojawienia się wyprysków i zaskórników. Martwy naskórek, który nagromadzi się na skórze twarzy będzie utrudniał wnikanie jakichkolwiek substancji aktywnych. Taka nieodżywiona skóra stanie się z czasem szara i pozbawiona blasku.
Zatem najpierw należy wybrać ulubiony produkt do demakijażu. Według własnych preferencji mogą to być m.in. płyny micelarne, mleczka lub olejki do demakijażu. Grunt, aby skutecznie usuwały resztki makijażu. Dla osób dużo podróżujących wygodną formą są chusteczki do demakijażu. Zajmują zwykle mniej miejsca i nie ma obaw o rozlanie się produktu w czasie transportu.
Podczas demakijażu nie wolno zapominać o okolicy ust i oczu. Szczególnie jeśli chodzi o te strefy niekiedy wymagany jest osobny produkt, nieco bardziej tłusty, umożliwiający efektywniejszy demakijaż.
Osoby z cerą suchą, wrażliwą oraz z problemami (trądzik, naczynka, itd.) powinny sięgać po dermokosmetyki do demakijażu. Tego typu produkty zadziałają bardziej kojąco na skórę, nie będą powodowały podrażnień i odczynów alergicznych. Dodatkowo zadziałają od razu na podstawowy problem z cerą.
Kosmetyki do oczyszczania twarzy
Najliczniejszą grupę wśród kosmetyków do oczyszczania twarzy stanowią żele do mycia twarzy. Chociaż wśród produktów tego typu znaleźć można również pianki oraz emulsje. To po jaki rodzaj kosmetyku sięgniemy nie ma większego znaczenia. Grunt, żeby odpowiadał nam i był dostosowany do typu cery. Warto dobierać kosmetyki do oczyszczania twarzy do rodzaju skóry, a w przypadku cery z problemami najlepiej sięgać po dermokosmetyki do jej oczyszczania. Produkty te są poddawane lepszej kontroli i można być pewnym co do ich braku działania alergizującego oraz delikatności.
Żele do oczyszczania twarzy są bardzo ważne w przypadku cery trądzikowej, która wymaga głębokiego oczyszczania. Warto również raz lub dwa razy w tygodniu wykonać peeling oczyszczający dedykowany do skóry skłonnej do niedoskonałości. W przypadku cery wrażliwej i naczynkowej lepiej unikać peelingów mechanicznych, na rzecz enzymatycznych. Usuwają one nadmiar martwego naskórka, przygotowując cerę na dalsze zabiegi pielęgnacyjne, nie powodując przy tym podrażnień. Bez względu na to czy wybierzemy peeling enzymatyczny czy mechaniczny – tego typu zabiegi najlepiej przeprowadzać na wieczór.