Leki na ciśnienie tętnicze bez recepty
Leki na wysokie ciśnienie tętnicze dostępne są na podstawie recepty. Przy nadciśnieniu umiarkowanym lub ciężkim, chory powinien znajdować się pod stałą opieką lekarską. Nadciśnienie tętnicze to powszechna choroba, która dotyczy co 3. dorosłego w Polsce. Leki na nadciśnienie tętnicze są więc jednymi z najczęściej stosowanych preparatów na układ krążenia. Poprzez obniżenie ciśnienia, łagodzą dolegliwości takie jak szybkie męczenie się, nadmierna potliwość, kołatanie serca, zawroty i bóle głowy czy uderzenia gorąca.
Tabletki na ciśnienie tętnicze zmniejszają ryzyko powikłań, które pojawiają się, gdy nadciśnienie nie jest odpowiednio leczone. Stopniowo zaczynają się wówczas rozwijać problemy z nerkami i sercem. Leki na ciśnienie krwi chronią przed przerostem komór serca i rozwojem choroby wieńcowej. Zapobiegają również poważnym powikłaniom, takim jak zawał mięśnia sercowego i udar niedokrwienny mózgu.
Tabletki i inne preparaty na obniżenie ciśnienia tętniczego bez recepty
Leki na ciśnienie tętnicze dostępne bez recepty zawierają różne substancje. Wśród nich znajduje się wyciąg z ziela jemioły. Jemioła od lat wykorzystywana jest do obniżania lekkiego nadciśnienia tętniczego krwi. Jest ona stosowana przez pacjentów, u których ciśnienie jest delikatnie podwyższone. Warto jednak pamiętać o tym, że nadciśnienie, niezależnie od stopnia ciężkości, musi być leczone pod kontrolą lekarza. U niektórych chorych, można sięgnąć po leki na nadciśnienie tętnicze na bazie wyciągów ziołowych. Najczęściej dotyczy to jednak tych pacjentów, u których nieco podwyższone ciśnienie nie wymaga jeszcze wprowadzenia leków na receptę.
Tabletki na obniżenie ciśnienia tętniczego mogą być też zalecono osobom, które znajdują się w grupie ryzyka pojawienia się nadciśnienia. Są to m.in. osoby prowadzące niezdrowy tryb życia lub obciążeni rodzinnym występowaniem tej choroby. Leki na ciśnienie tętnicze bez recepty najczęściej trzeba stosować przez dłuższy okres czasu, aby w pełni rozwinęło się i utrzymało ich działanie.
Suplementy na nadciśnienie
Suplementy na nadciśnienie mogą pełnić rolę wspomagającą leczenie. W ich składzie znaleźć można wyciąg z głogu, potas, czosnek, ekstrakt z pestek winogron, aminokwasy, przeciwutleniacze, ekstrakt z miłorzębu japońskiego i spirulinę. Celem stosowania suplementów na nadciśnienie jest uzupełnianie diety w substancje, które wspomagają pracę układu krążenia i pomagają utrzymać odpowiedni poziom ciśnienia. Niektóre substancje zawarte w preparatach na ciśnienie tętnicze wpływają również na poziom cholesterolu we krwi, a także ograniczają powstawanie obrzęków.
Suplementy na nadciśnienie mogą być stosowane przez osoby, które nie odżywiają się zdrowo, są narażone na silny i długotrwały stres, palą papierosy, a także zmagają się z nadwagą lub otyłością. Przed sięgnięciem po suplementy i leki na nadciśnienie bez recepty warto skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem i upewnić się, czy dany preparat może być bezpieczne przyjmowany.