Zioła moczopędne bez recepty
Wśród najpopularniejszych ziół moczopędnych znajdują się liść brzozy, pokrzywy, ziele skrzypu, mniszka, nawłoci, a także korzeń lubczyku. Stanowią one składniki mieszanek ziołowych o właściwościach moczopędnych lub można je wykorzystywać jako pojedyncze zioła do zaparzania.
Mają one właściwości moczopędne. Oznacza to, że zwiększają wydalanie moczu. Działając bezpośrednio na kanaliki nerkowe, przyspieszają przesączanie przepływającego przez nie płynu. Poprawiają ukrwienie i pracę nerek. Mniejsza ilość płynów ustrojowych to mniejsza objętość krwi, a tym samym niższe ciśnienie tętnicze. Dzięki temu mechanizmowi uzyskuje się działanie oczyszczające. Dlatego też tego typu moczopędne zioła zalecane są podczas stosowania diety oczyszczającej. Podobnie można po nie sięgać w przypadku obrzęków.
Niektóre zioła o właściwościach moczopędnych wykazują również dodatkowe działania. Należą do nich głównie:
- Oczyszczanie dróg moczowych ze złogów połączone z działaniem rozkurczowym w ich obrębie. Właśnie dlatego wymienione wyżej zioła stosuje się jako leki moczopędne bez recepty w przypadku kamicy nerkowej.
- Działanie antyseptyczne na drogi moczowe. Leki moczopędne na zapalenie pęcherza odkażają układ moczowy i zapobiegają rozwojowi organizmów chorobotwórczych w jego obrębie. Dlatego stanowią one podstawę lub uzupełnienie leczenia tej częstej przypadłości.
- Herbatki moczopędne można stosować również jako środki przeciwzapalne w stanach zapalnych pęcherza i dróg moczowych.
Zioła moczopędna na obrzęki
Herbaty moczopędne zwiększają ilość wydalanej wody z organizmu. Dlatego też uważa się, że mogą pomóc na łagodne obrzęki. Podobnie jak tabletki moczopędne. Nie mniej jednak dla uzyskania pożądanego efektu trzeba przyjąć dużą ilość takich ziół moczopędnych na dobę. Leki moczopędna na obrzęki dostępne na receptę działają znacznie szybciej i pozwalają efektywniej wyeliminować nadmiar wody z organizmu. Są jednak dostępne tylko na receptę i mogą być stosowane pod kontrolą lekarską.
Przyczyny obrzęków mogą być różne i niekiedy ich pojawienie się może świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych. Dlatego obrzęki na nogach, ale tez inne zawsze powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Warto o tym pomyśleć zanim sięgniemy po zioła na obrzęki.
Herbaty moczopędne czy mieszanki ziołowe
Oczywiście stosując zioła sypane uzyskamy bardziej stężone napary o właściwościach leczniczych. Możemy również przygotowywać z nich dowolne mieszanki. Zioła w saszetkach do zaparzania pozwolą uzyskać mniej stężone napary ale ich przygotowanie jest zdecydowanie łatwiejsze. Nadają się one do profilaktycznego picia, szczególnie jeśli zależy nam na uzupełnianiu diety w produkty moczopędne oczyszczające organizm.