Co na katar dla dzieci?
U dzieci, początkowo wielu rodziców sięga po domowe sposoby na katar. Płukanie nosa i zatok, a także inhalacje to sprawdzone metody, które mogą poprawić komfort dziecka w czasie choroby. Są one zalecane kilkuletnim dzieciom. Płukanie zatok można przeprowadzać już od 4. roku życia przy pomocy dorosłej osoby. U młodszych maluchów, konieczne jest sięganie po inne sposoby na katar, które są skuteczne, a jednocześnie bezpieczne. Jako preparat na katar można zastosować wodę morską w spray’u lub sól fizjologiczną w ampułkach. Pomagają one usunąć wydzielinę z nosa i zatok. Już od 1. dnia życia można stosować także plastry na katar dla dzieci, które zawierają olejki eteryczne. Nakleja się je na ubranko lub przedmiot, znajdujący się w bliskim otoczeniu dziecka. Nie są one aplikowane bezpośrednio na skórę, dzięki czemu nie działają drażniąco.
Skuteczny lek na katar dla dzieci to także krople i spray’e z ksylometazoliną i oksymetazoliną. Są to substancje, które obkurczają błonę śluzową i zmniejszają ilość wydzieliny. Alternatywą jest spray na katar, który nie tylko udrażnia nos i zatoki, ale także działa osłaniająco na śluzówkę i chroni przed jej wysychaniem.
Co na katar w ciąży?
Domowe sposoby na katar w ciąży to m.in. płukanie nosa i zatok, inhalacje i stosowanie wody morskiej. Liczne tabletki na katar nie są wówczas wskazane, ze względu na zagrożenie które niosą zawarte w nich składniki aktywne w stosunku do rozwijającego się płodu. Można jednak korzystać z preparatów na bazie olejków eterycznych, które pomagają udrożnić zatkany nos. Tradycyjne spray’e na katar są przeciwwskazane podczas ciąży. W wyjątkowych sytuacjach lekarz może podjąć decyzję o możliwości ich zastosowania.
Skuteczny lek na katar
Tabletki na katar są skuteczne w łagodzeniu tej przypadłości. Przy katarze o pochodzeniu alergicznym, warto sięgnąć po tabletki przeciwhistaminowe, które łagodzą różne objawy alergii, w tym także ograniczają ilość wydzieliny z nosa. Spray i krople na katar działają zarówno na katar o podłożu alergicznym, jak i wirusowym lub bakteryjnym. Zawarte w nich składniki obkurczają naczynia krwionośne, a przez to zmniejszają obrzęk błony śluzowej. Dzięki ich działaniu, katar zostaje złagodzony, a pacjent może ponownie oddychać przez nos. Leki na katar z ksylometazoliną i oksymetazoliną mają pewne ograniczenia w stosowaniu. Jednym z ważniejszych jest odpowiedni czas leczenia. Nie powinien on przekraczać 5 dni. Dłuższe korzystanie z tych leków na katar może prowadzić do zmian zanikowych w obrębie śluzówki, obrzęku i nasilenia się kataru. Pojawiający się efekt jest więc odwrotny do zamierzonego. Krople na katar z tymi substancjami różnią się między sobą stężeniem, które należy dobierać w zależności od wieku pacjenta. Krople i spray’e na katar dzięki działaniu miejscowemu są bezpieczniejszym wyborem niż tabletki na katar.