Leki na kamicę nerkową bez recepty
Co na kamicę nerkową warto stosować? Pacjentom zmagającym się z objawami kolki nerkowej najczęściej zaleca się przyjmowanie preparatów przeciwbólowych i rozkurczowych, a w razie potrzeby również przeciwwymiotnych lub innych środków łagodzących pojawiające się objawy. Przeciwbólowe tabletki na kamicę nerkową zawierają m.in. paracetamol, ibuprofen, metamizol, kwas acetylosalicylowy i inne substancje z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Leki na kamienie na nerkach o działaniu przeciwbólowym są bardzo ważną grupą preparatów w tym wskazaniu. Napad kolki nerkowej jest bowiem najczęściej bardzo bolesny i trudny do zniesienia dla pacjenta. Nie ulega on zmniejszeniu mimo zmiany pozycji. Może promieniować w kierunku podbrzusza.
Rozkurczowe tabletki na kamienie na nerkach to kolejna często stosowana grupa środków u pacjentów z kamicą nerkową. Zaleca się korzystanie z leków zawierających butylobromek hioscyny, drotawerynę lub papawerynę. Wspomagająco można sięgnąć też po leki przeciwwymiotne lub łagodzące wzdęcia, jeśli pacjent odczuwa nasilone nudności, wymioty lub wzdęcia.
Zioła na kamicę nerkową
Tabletki na kamicę nerkową powinny być dobierane przez lekarza. Wspomagająco, można sięgnąć po skuteczne zioła na kamienie na nerkach. Dobrze sprawdzają się zioła o działaniu moczopędnym, które usprawniają pracę nerek i wspomagają przepływ moczu przez drogi moczowe. Może to pomóc pozbyć się kamieni nerkowych o niewielkich rozmiarach. Zaleca się też zioła na kamicę nerkową, które działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Ma to na celu zapobieganie infekcjom, które u osób cierpiących na kamicę zdarzają się częściej. Przykładowe zioła na kamienie na nerkach to liść pokrzywy, liść brzozy, ziele nawłoci, skrzypu i kłącze perzu. Można stosować je zarówno w formie herbatek do zaparzania, jak i tabletek lub kapsułek. Dostępna jest też pasta doustna, która ma status leku roślinnego. Można ją przyjmować w profilaktyce kamicy nerkowej, a także pomocniczo w leczeniu tego schorzenia. Pastę doustną na kamienie nerkowe należy rozpuścić w określonej ilości w połowie szklanki wody.
W leczeniu i profilaktyce kamicy nerkowej bardzo istotne jest również przyjmowanie przez chorych odpowiedniej ilości płynów. Woda mineralna na kamicę nerkową wraz z innymi płynami powinna być spożywana w ilości nie mniejszej niż 2500 ml na dobę. Zwiększone przyjmowanie płynów jest bardzo ważne również dla osób, u których w przeszłości doszło do wytrącenia się kamieni nerkowych. Istotne jest też przyjmowanie płynów przed snem. Dzięki niemu, mocz ulega rozcieńczeniu, a to zmniejsza ryzyko odkładania się kamieni. Chorzy powinni też ograniczyć spożycie soli i produktów w nią bogatych. Zazwyczaj korzystne efekty przynosi też zmniejszenie przyjmowania produktów mięsnych i zastępowanie ich produktami pochodzenia roślinnego.