Czosnek – właściwości lecznicze
Czosnek – właściwości tej rośliny opierają się przede wszystkim na zawartych w niej związkach siarki, głównie alliny i allicyny. To one również odpowiedzialne są za charakterystyczny zapach czosnku. Posiadają właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Poza tym, czosnek jest też cennym źródłem żelaza i potasu.
Czosnek w kapsułkach, tabletkach, syropie lub innej formie działa przeciwbakteryjnie w stosunku do wielu bakterii. Hamuje ich rozwój. Wpływa też korzystnie na poziom lipidów we krwi. Z tego właśnie względu, olej z czosnku lub czosnek w tabletkach jest stosowany przez osoby, które mają podwyższony cholesterol. Badania naukowe potwierdzają przeciwmiażdżycowe właściwości czosnku. Jego regularne stosowanie wpływa korzystnie na elastyczność ścian naczyń krwionośnych, dzięki czemu chroni przed pojawieniem się zmian miażdżycowych.
Czosnek na przeziębienie
Tabletki z czosnku dla dzieci i dorosłych są powszechnie stosowane w celu ochrony przed przeziębieniem. Ze względu na przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe właściwości czosnku, preparaty zawierające ten składnik są często przyjmowane w okresie jesienno-zimowym lub podczas okresowego spadku odporności. Czosnek hamuje namnażanie się chorobotwórczych patogenów w organizmie. Regularna suplementacja syropu z czosnku lub czosnku w kapsułkach może zmniejszyć ryzyko zachorowania na infekcje dróg oddechowych, a także nieco skrócić czas utrzymywania się objawów choroby.
Czosnek na przeziębienie, ze względu na jego charakterystyczny i nie przez wszystkich lubiany smak, przez wielu pacjentów jest lepiej tolerowany w formie preparatów aptecznych. Syrop z czosnku może być stosowany również przez kobiety ciężarne i podczas laktacji. Jest on uznawany za bezpieczny w tych okresach. Tabletki z czosnku dla dzieci można podawać dopiero od momentu, w którym mały pacjent bez problemu radzi sobie z przełykaniem stałych postaci leków.
Najlepsze tabletki z czosnku
Czosnek w kapsułkach lub czosnek w tabletkach może być stosowany nie tylko jako naturalny środek na przeziębienie, ale również w celu normalizacji poziomu lipidów we krwi. Obniża on zarówno poziom cholesterolu całkowitego, ale również stężenie frakcji LDL, popularnie określanej jako „zły cholesterol”. Olej z czosnku dobrze wpływa też na poziom cukru. Regularna suplementacja czosnku, trwająca co najmniej kilka tygodni pomaga utrzymać odpowiednie stężenie glukozy we krwi. Właściwości przeciwgrzybicze czosnku powodują, że roślina ta może być cennym elementem terapii infekcji grzybiczych.
Zarówno świeży czosnek, jak i czosnek w tabletkach, oleju lub syropie uważane są za stosunkowo bezpieczne preparaty, które rzadko kiedy powodują wystąpienie działań niepożądanych. Ostrożność należy jednak zachować w przypadku osób ze schorzeniami ze strony układu pokarmowego, ponieważ czosnek może działać drażniąco na błonę śluzową żołądka i jelit.